Adıyaman’a 10 km mesafedeki Çakal Köprüsü’nde “lastiği patlayan minibüs köprüden uçuyor”! Sonuç, “13 işçi ölüyor” geri kalan işçiler çoğunluğu ağır olmak üzere yaralanıyor!

Yaralıların çoğunluğu ağır olduğundan ölü sayısı da kısa sürede hızla artıyor! Hastanenin önünde alınan bilgilerle ölü sayısının daha da artacağından kaygılanılıyor!

İşçiler Külafik köyünde 25 TL yevmiye için biber çapalamaya gidiyorlar. Bir minibüse 25 mevsimlik tarım işçisi tıklım tıklım sıkıştırılıyor! 14 kişilik kapasitesi olan minibüse çocuklar dahil 25 insan sığdırılıyor! Adıyaman halkı, haklı olarak köprüyü trafiğe kapatarak tepki gösteriyor. Demek ki olan trafik kazası değil bir iş cinayetidir, lanetliyoruz!

İş cinayetinde yaşamını yitiren işçi ailelerine başsağlığı diler yaralılara acil şifalar dileriz!

En kısa sürede Adıyaman’daki parti, sendika ve kurumları, bu işçi katliamını protesto ederek, yetkilileri istifaya çağıran bir tutum geliştirmelidirler.

Mevsimlik tarım işçiliğinin başlamasıyla iş cinayetlerinin artacağını belirtelim. Mevsimlik gezici Kürt işçile­ri özelinde, kamyon kasalarına, traktör römorklarına ve yaşanan katliamda görüldüğü gibi minibüslere balık istifi çoluk çocuk, yaşlısıyla, genciyle bindirildiklerinden tam da bu nedenle feci kazaların (cinayetlerin) sıkça yaşanacağını peşinen uyarıyoruz.

Mart ayından itibaren çoluk çocuklarıyla yollara düşen ve ücretli emek gücü içerisinde en ağır sömürü ve hak ihlallerini yaşayan mevsimlik ta­rım işçilerinin Kürdistan ve Türkiye’de yüzleştikleri ekonomik, sosyal sorunları 21. yüzyıl başında insanı insanlığından utandıran niteliktedirler. Son cinayette de görüldü ki çağdaş ula­şım araçlarının olmaması mevsimlik tarım işçilerinin en önemli sorunlarının başında geliyor.

Mevsimlik işçileri, tüm sorunlarının anasını oluşturan sendikal örgütlenme başta olmak üzere örgütlenmeye, örgütlü hak mücadelesi geliştirmeye çağırıyoruz! 29/05/2013

Sinan Çiftyürek

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi Genel Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.